Postoji mnogo vrsta rezervoara za skladištenje vode, od sistema za prikupljanje kišnice. Neki rezervoari za vodu vode vodove do kućnog vodovodnog sistema, dok drugi samo drže vodu za upotrebu u hitnim slučajevima. Instaliranje rezervoara pre svega zavisi od toga kako će se sistem koristiti, uključujući bilo kakvu pumpu pod pritiskom ili priključke za navodnjavanje koji se mogu koristiti za dovod vode u rezervoar i iz nje. Ovde ćemo pokriti najosnovnije korake za instaliranje najobičnijih vrsta rezervoara za skladištenje vode.

Izgradite bazu za nadzemni rezevoar

Bez obzira na tip rezervoara koji instalirate, trebaće vam ravna i ravna baza da bi nadzemni rezervoar za vodu mogao da stoji. Većina ljudi koristi beton za temelje, ali neki se odlučuju za pristupačniju metodu posipanja debelog sloja zbijenog građevinskog materijala. Poenta je u stvaranju jednake površine koja je šira od samog rezervoara. Takođe želite da budete sigurni da baza nije previše zgusnuta ili nazubljena, tako da može da probije ili destabilizuje rezervoar. (Većina propisa zahteva da osnovica bude najmanje dva metra veća u prečniku od samog nadzemnog rezervoara za vodu.) Takođe je dobra ideja da se izgradi potporni zid kako bi se sprečilo da se erozija tokom vremena erodira ili pomera, i ako koristite zbijeni materijal , kako bi se sprečilo prosipanje smeća.

Podzemni rezervoari

Ako postavljate podzemni rezervoar, prvo morate iskopati područje pre nego što izgradite temelj. Rupa će trebati biti veća od temelja. Većina stručnjaka preporučuje otisak stopala koji je barem stopa i pol širi od rezervoara. Slično tome, trebat ćete dubinu koja pruža najmanje pola metra zemlje iznad rezervoara. Što se tiče podzemnog temelja, možete koristiti betonsku, pesku, zemlju ili šljunkovitu podlogu – sve dok je zbijena i ravna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *